Skip to content

30-32 Gordon AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block6301
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage---
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
25%
Improvement Value:$702,300
75%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,134+2.0%
2024$28,551+3.2%
2023$27,676+1.4%
2022$27,290+1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5110, Page 152

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4722, Page 259