Skip to content

81 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block6501
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class18
Description2SBU AG
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,166
Acreage6.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
33%
Improvement Value:$382,600
67%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,767+2.5%
2024$17,333+3.2%
2023$16,802+1.4%
2022$16,568+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967