Skip to content

10 Woodfield LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block6501
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,829
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
32%
Improvement Value:$292,700
68%
Total Assessment$429,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,297+2.0%
2024$13,031+3.2%
2023$12,631+1.4%
2022$12,455+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6574, Page 955

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 6250, Page 652Recorded5/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1976