Skip to content

22 Woodfield LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2007

Property Information

Block6501
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,087
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
29%
Improvement Value:$331,900
71%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,465+3.3%
2024$14,002+3.2%
2023$13,573+1.4%
2022$13,384+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3811, Page 157

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2307, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1984