Skip to content

12 Woodfield LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block6501
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,726
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
27%
Improvement Value:$383,700
73%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,305+2.0%
2024$15,978+3.2%
2023$15,489+1.4%
2022$15,273+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 5698, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1979