Skip to content

5 Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Nov 21, 1996

Property Information

Block6501
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,463
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
33%
Improvement Value:$278,300
67%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,804+2.0%
2024$12,548+3.2%
2023$12,163+1.4%
2022$11,994+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3139, Page 8

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2634, Page 40

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 2574, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1976