Skip to content

15 Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block6501
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
35%
Improvement Value:$250,700
65%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+2.0%
2024$11,707+3.2%
2023$11,348+1.4%
2022$11,190+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3269, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1974