Skip to content

23 Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1975

Last Sale Price
$493,500
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block6501
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2BV AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,247
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
34%
Improvement Value:$266,400
66%
Total Assessment$401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,435+2.0%
2024$12,187+3.2%
2023$11,813+1.4%
2022$11,649+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$493,500
DeedBook 5133, Page 97

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2664, Page 5

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2570, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1975