Skip to content

2895 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block6501
Lot79
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class29
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,618
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
34%
Improvement Value:$168,600
66%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,872+2.0%
2024$7,714+3.2%
2023$7,478+1.4%
2022$7,374+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 3997, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2361, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1925