Skip to content

15 Greenwood AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block6501
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,165
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
29%
Improvement Value:$312,200
71%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,622+2.0%
2024$13,349+3.2%
2023$12,940+1.4%
2022$12,760+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6562, Page 864

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3481, Page 265

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2284, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1926