Skip to content

21 Greenwood AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$270,100
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block6501
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,957
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
37%
Improvement Value:$229,500
63%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,283+2.0%
2024$11,057+3.2%
2023$10,718+1.4%
2022$10,569+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,100
DeedBook 4225, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1950