Skip to content

3321 Lawr-Prin RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block6601
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,894
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
40%
Improvement Value:$225,900
60%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667+2.0%
2024$11,434+3.2%
2023$11,083+1.4%
2022$10,929+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2880, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1955