Skip to content

3371 Lawr-Prin RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block6601
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,383
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
47%
Improvement Value:$213,600
53%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,460+2.0%
2024$12,211+3.2%
2023$11,837+1.4%
2022$11,672+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 4195, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1945