Skip to content

40 Carter Rd(Block 6601 Lot 23)Princeton, NJ 08540

Built 2017
Farm (Regular)

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block6601
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class21
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage7,059
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
9%
Improvement Value:$2,013,900
91%
Total Assessment$2,220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,803+2.0%
2024$67,427+3.2%
2023$65,361+1.4%
2022$64,451+1.3%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 6267, Page 1870

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 6157, Page 173

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3065, Page 269

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 2449, Page 387