Skip to content

50 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2000

Property Information

Block6601
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,696
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
57%
Improvement Value:$250,900
43%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,074+2.0%
2024$17,712+3.2%
2023$17,169+1.4%
2022$16,930+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN