Skip to content

42-A Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block6601
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6601

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage5,757
Acreage3.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,300
25%
Improvement Value:$767,700
75%
Total Assessment$1,017,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,507+2.0%
2024$30,876+3.2%
2023$29,930+1.4%
2022$29,513+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,195,000
DeedBook 6061, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2330, Page 171