Skip to content

47 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 4, 2014

Property Information

Block6701
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,530
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
25%
Improvement Value:$526,900
75%
Total Assessment$701,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,732+2.0%
2024$21,298+3.2%
2023$20,645+1.4%
2022$20,358+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft4,530DeedBook 6193, Page 1117Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2307, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1982