Skip to content

45 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block6701
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,815
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
30%
Improvement Value:$455,800
70%
Total Assessment$649,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,131+2.0%
2024$19,728+3.2%
2023$19,124-4.5%
2022$20,024+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 3995, Page 5

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 2826, Page 41

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2350, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1985