Skip to content

43 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block6701
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,842
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
32%
Improvement Value:$413,700
68%
Total Assessment$607,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,827+2.0%
2024$18,450+3.2%
2023$17,885+1.4%
2022$17,635+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
Sq Ft2,842DeedBook 6580, Page 1438Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 4144, Page 220

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook 2353, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1986