Skip to content

41 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 1, 1989

Property Information

Block6701
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings2
ZoningEP-2
Sq Footage4,392
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
24%
Improvement Value:$614,200
76%
Total Assessment$808,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,788+2.1%
2024$24,287+3.9%
2023$23,371+1.4%
2022$23,041+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2500, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 2317, Page 896