Skip to content

37 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block6701
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings2
ZoningEP-2
Sq Footage5,952
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,700
27%
Improvement Value:$638,800
73%
Total Assessment$878,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,216+2.0%
2024$26,671+3.2%
2023$25,854+1.4%
2022$25,494+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,225,000
DeedBook 6011, Page 702

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 4804, Page 254

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2930, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 2357, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1986