Skip to content

25 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block6701
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,881
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
33%
Improvement Value:$403,000
67%
Total Assessment$598,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,542+2.0%
2024$18,170+3.2%
2023$17,614+1.4%
2022$17,368+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6172, Page 1187

Property Built

Built

Year Built: 1984