Skip to content

19 Foxcroft DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block6701
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,884
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,300
27%
Improvement Value:$498,100
73%
Total Assessment$682,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,141+2.0%
2024$20,718+3.2%
2023$20,083+1.4%
2022$19,803+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft3,884DeedBook 6592, Page 908Recorded6/2/2025

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,884DeedBook 6416, Page 90Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 5162, Page 214

Property Sale

Sale
$388,500
DeedBook 2873, Page 348

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 2393, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1986