Skip to content

19 Teak LanePrinceton, NJ 08540

Built 1983

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block6701
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,548
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
26%
Improvement Value:$513,700
74%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,624+2.0%
2024$21,191+3.2%
2023$20,542+1.4%
2022$20,256+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,548DeedBook 6491, Page 1577Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 5045, Page 223

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3352, Page 68

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2456, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1983