Skip to content

8 Deer RunPrinceton, NJ 08540

Built 1979

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block6701
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,642
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
28%
Improvement Value:$401,100
72%
Total Assessment$558,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,290+2.0%
2024$16,944+3.2%
2023$16,425+1.4%
2022$16,196+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,642DeedBook 6198, Page 19Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 4788, Page 156

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2848, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1979