Skip to content

6 Deer RunPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$731,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block6701
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,721
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
29%
Improvement Value:$377,000
71%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,525+2.0%
2024$16,194+3.2%
2023$15,698+1.4%
2022$15,479+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$731,000
Sq Ft2,721DeedBook 6530, Page 1375Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,721DeedBook 6401, Page 903Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4820, Page 128

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2947, Page 324

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2570, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1980