Skip to content

11 Oak PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1983

Last Sale Price
$804,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block6701
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,240
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
25%
Improvement Value:$495,600
75%
Total Assessment$658,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,385+5.8%
2024$19,269+3.2%
2023$18,679+1.4%
2022$18,419+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$804,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 6270, Page 646Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 6154, Page 1586

Property Sale

Sale
$404,000
DeedBook 3597, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1983