Skip to content

12 Oak PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1979

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 26, 2021

Property Information

Block6701
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,742
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
27%
Improvement Value:$428,300
73%
Total Assessment$589,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,272+2.0%
2024$17,906+3.2%
2023$17,358+1.4%
2022$17,116+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,742DeedBook 6458, Page 1840Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 5049, Page 22

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3460, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1979