Skip to content

3620 Lawrenceville RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 6, 2000

Property Information

Block6701
Lot81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6703

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,778
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,600
41%
Improvement Value:$313,500
59%
Total Assessment$530,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,423+2.0%
2024$16,094+3.2%
2023$15,601+1.4%
2022$15,384+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 3844, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1968