Skip to content

30 Buckingham DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block7001
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,660
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
31%
Improvement Value:$441,600
69%
Total Assessment$637,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,753+2.0%
2024$19,358+3.2%
2023$18,765+1.4%
2022$18,503+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5684, Page 175

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 3897, Page 87

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2542, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1990