Skip to content

5 Chelsea CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2015

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 18, 2014

Property Information

Block7001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage6,536
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
22%
Improvement Value:$644,200
78%
Total Assessment$830,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,720+2.0%
2024$25,205+3.2%
2023$24,433+1.4%
2022$24,092-7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 6188, Page 1280Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2577, Page 787