Skip to content

3 Chelsea CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Jul 5, 1988

Property Information

Block7001
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,488
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
31%
Improvement Value:$430,500
69%
Total Assessment$624,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,347+2.0%
2024$18,960+3.2%
2023$18,379+1.4%
2022$18,123+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$433,000
DeedBook 2451, Page 140