Skip to content

349 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1986
Farm (Regular)

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block7201
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7202

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,360
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
36%
Improvement Value:$243,400
64%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,782+2.0%
2024$11,546+3.2%
2023$11,192+1.4%
2022$11,036+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 6267, Page 1661Recorded11/10/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 2567, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1986