Skip to content

273 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 2001
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,426,304
Last Sale Date
Jul 11, 1995

Property Information

Block7201
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class22
Description2SBR G4
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage15,014
Acreage4.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
10%
Improvement Value:$3,320,000
90%
Total Assessment$3,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$114,626+2.0%
2024$112,332+3.2%
2023$108,891+1.4%
2022$107,374+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,426,304
DeedBook 2958, Page 256