Skip to content

229 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block7201
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,791
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
37%
Improvement Value:$300,400
63%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,378+3.9%
2024$13,840+3.2%
2023$13,408+1.4%
2022$13,218+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$737,500
Sq Ft2,791DeedBook 6544, Page 244Recorded12/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953