Skip to content

50 Van Kirk Road(Block 7301 Lot 11)Princeton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block7301
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,100
45%
Improvement Value:$268,300
55%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,100+2.0%
2024$14,797+3.2%
2023$14,344+1.4%
2022$14,144+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4898, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1956