Skip to content

28 Van Kirk RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1989

Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block7301
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7302

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,272
Acreage3.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
36%
Improvement Value:$435,100
64%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,193+2.0%
2024$20,769+3.2%
2023$20,133+1.4%
2022$19,853+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989