Skip to content

5 Toftrees CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block7301
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage5,250
Acreage4.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,300
30%
Improvement Value:$674,800
70%
Total Assessment$959,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,713+2.0%
2024$29,118+3.2%
2023$28,226+1.4%
2022$27,833+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft5,250DeedBook 6323, Page 1022Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 3405, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2661, Page 169