Skip to content

Cold Soil Rd(Block 7301 Lot 34)Princeton, NJ 08540

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block7301
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7303

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$493+2.1%
2024$483+3.2%
2023$468+1.4%
2022$461+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 6597, Page 985Recorded7/16/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel