Skip to content

210 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1720

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block7301
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7303

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,298
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,800
48%
Improvement Value:$179,000
52%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+2.1%
2024$10,127+3.2%
2023$9,809+1.4%
2022$9,669+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 6597, Page 985Recorded7/16/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1720