Skip to content

254 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block7301
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7303

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,535
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
42%
Improvement Value:$252,200
58%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,489+2.0%
2024$13,219+3.2%
2023$12,814+1.4%
2022$12,635+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6576, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1970