Skip to content

364 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block7301
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7307

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,883
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
47%
Improvement Value:$158,800
53%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+2.0%
2024$9,084+3.2%
2023$8,805+1.4%
2022$8,683+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952