Skip to content

157 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$622,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block7402
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,712
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
40%
Improvement Value:$213,100
60%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,131+2.0%
2024$10,908+3.2%
2023$10,574+17.3%
2022$9,017+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$622,000
Sq Ft1,712DeedBook 6563, Page 349Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6414, Page 1753Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$140,691

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6348, Page 851Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958