Skip to content

48 Carson Rd(Block 7501 Lot 100)Princeton, NJ 08540

Last Sale Date
Jul 17, 2006

Property Information

Block7501
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,801+2.0%
2024$3,725+3.2%
2023$3,611+1.4%
2022$3,561+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0