Skip to content

4566 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$636,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block7501
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7502

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,766
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
42%
Improvement Value:$278,200
58%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852+2.0%
2024$14,555+3.2%
2023$14,109+1.4%
2022$13,912+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$636,000
Sq Ft2,766DeedBook 6386, Page 1728Recorded11/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1982