Skip to content

4570 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block7501
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7502

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,306
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
39%
Improvement Value:$337,400
61%
Total Assessment$550,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,058+2.0%
2024$16,716+3.2%
2023$16,204+1.4%
2022$15,978+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$562,500
DeedBook 6171, Page 1817

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 2446, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1958