Skip to content

26 Benedek RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jun 17, 2010

Property Information

Block7501
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7505

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage6,755
Acreage2.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,800
23%
Improvement Value:$835,900
77%
Total Assessment$1,085,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,635+2.0%
2024$32,962+3.2%
2023$31,952+1.4%
2022$31,507+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 6060, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2456, Page 967