Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Province Line Rd(Block 7501 Lot 37)Princeton, NJ 08540
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 1999
Property Information
Block7501
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7505
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage7.36
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$266,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$266,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,265 | +2.0% |
| 2024 | $8,100 | +3.2% |
| 2023 | $7,852 | +1.4% |
| 2022 | $7,743 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.