Skip to content

651 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 24, 1988

Property Information

Block7501
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7505

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,109
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
27%
Improvement Value:$597,600
73%
Total Assessment$820,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,425+2.0%
2024$24,916+3.2%
2023$24,153+1.4%
2022$23,817+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 2449, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1987