Skip to content

8 Benedek RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,775,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block7501
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7503

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage5,264
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
21%
Improvement Value:$827,800
79%
Total Assessment$1,044,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,368+2.0%
2024$31,720+3.2%
2023$30,748+1.4%
2022$30,320+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,775,000
DeedBook 4794, Page 151

Property Sale

Sale
$1,375,000
DeedBook 4324, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3279, Page 153

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2547, Page 964